Your browser version is outdated. We recommend that you update your browser to the latest version.


Kontakt

tel: +48 887 339 109
email: emk24@onet.pl
formularz

Obsługujemy siłowniki liderów rynku takich jak Nice, Faac, Came, Beninca, Sommer, Tousek, Gibidi, Proteco, Key, Hormann, Normstahl BFT ale i producentów mniej znanych jak: Marantec, Fadini, Life, LiftMaster i inni.

 


Przyjazd i oględziny napędu jest bezpłatny!

Fotokomórki to urządzenie peryferyjne napędu bramy które zabezpiecza samochód, osoby poruszające się w świetle, okolicy bramy w czasie jej ruchu.

W zdecydowanej większości przypadków siłownik obsługuje jedną parę fotokomórek. Taka instalacja działa gdy brama jest w fazie zamykania i osoba lub pojazd przetnie światło fotokomórek. Brama z reguły odwraca ruch w stronę otwierania, zabezpiecza to osobę, pojazd przed przytrzaśnięciem, staranowaniem przez bramę.

W pewnych sytuacjach jest potrzeba wyposażenia instalacji napędu o drugą linię fotokomórek na zamykaniu. Stosuje się tak czasem przy bramach skrzydłowych, które z racji konstrukcji od strony wewnętrznej gdzie z reguły poruszają się skrzydła inaczej zawęża światło wjazdu i przy próbie przejazdu gdy brama jest w fazie zamykania możemy nie zdążyć z dojechaniem do linii fotokomórek.

Innym przypadkiem stosowanie dwóch linii fotokomórek jest konieczność zabezpieczenie obszaru w którym porusza się brama w fazie otwierania. Tego typu instalacje spotyka się z reguły w bramach przesównych.

Fotokomórki z racji funkcji w bramie ulegają często uszkodzeniu na skutek różnych czynników:

 • uszkodzenia mechaniczne w wyniku zaczepienia pojazdem, innym przedmiotem, znam też przypadki kiedy to pies zainteresował się fotokomórką i ją odgryzł
 • nieprawidłowe działanie w wyniku zmatowienia soczewki (szczególnie przy starych fotokomórkach)
 • uszkodzenia elektroniki fotokomórki (urządzenie pracuje za każdym razem kiedy ktoś lub coś przekroczy światło bramy, niezależnie czy brama jest w ruchu czy nie)
 • uszkodzenia elektroniki w wyniku rozszczelnienia obudowy lub dostania się owadów na płytę elektroniki
 • uszkodzenie instalacji fotokomórek (dlatego tak ważne jest odpowiednio dobrane przewody)

 

Rozróżniamy kilka rodzai fotokomórek, najpopularniej stosowane to dwa, przekaźnikowe i bezprzekaźnikowe które nie są ze sobą zamienne.

 

Systemy Radiowe

Opisałem w innym dziale tutaj tylko krótka informacja:

 1.  Systemy radiowe dzielimy na sposób kodowania i częstotliwość pracy
  • stały kod (stare drogi radiowe, często awaryjne, mało bezpieczne, piloty drogie w zakupie i coraz trudniej dostępne)
  • kod zmienny (miliardy, często biliony kombinacji, kod nie do skopiowania, mniej zawodne, tańsze, z reguły łatwo dostępne)
  • Częstotliwość pracy (433Mhz najpopularniejsza częstotliwość, stosowana również w pilotach instalacji alarmowych z tego powodu niekiedy zdarzają się zakłócenia pracy systemu radiowego)
  • Częstotliwość pracy ( 869 Mhz powoli przechodzi się na tę częstotliwość ze względu na brak zakłóceń i niezawodność, napędy niemieckie i austryjackie od dawna standardowo wyposażane w ten typ systemów radiowych)

 

Jeżeli jesteśmy niezadowoleni z naszego obecnego systemu radiowego sterującego naszymi siłownikami (powód np. drogie i trudno dostępne piloty) zawsze możemy zmienić system radiowy. Każdy napęd ma możliwość podłączenia innego systemu radiowego.

 

Sygnalizacja świetlna

Przy bramach automatycznych stosuje się lampy ostrzegawcze w celu ostrzeżenia, informacji o ruchu bramy. Z reguły tego typu instalacje stosuje się w bramach wjazdowych, rzadziej w przypadków bram garażowych chyba że jest potrzeba ostrzeżenia o ruchu jak np. firmach czy garażach osiedlowych.

Przy wyborze sygnalizacji świetlnej mamy do wyboru dwa główne rozwiązania: lampy z żarówką tradycyjną i lampy ledowe.

Lampy ledowe są droższe w zakupie ale odpada konieczność wymiany żarówek (są bardziej żywotne) i nie są wrażliwe na wstrząsy które przy montażu lampy na słupku w przypadku lamp tradycyjnych powodują częste uszkodzenia żarówki.

Lampy ostrzegawcze są zamienne, czyli do napędu Came możemy zastosować lampę np. FAAC, W kwestii wyboru zazwyczaj decyduje sprawa estetyki, upodobań.

 W większości przypadków usterkę da się usunąć na miejscu i od ręki jednak czasem konieczny jest demontaż automatu i sprawdzenie wszystkiego w serwisie.

Galeria